goldservice

گلد سرویس

تعمیرات تخصصی تلویزیون

goldservice

بهم ریختگی رنگ تلویزیون برای چیست؟

علت به هم ریختگی رنگ تلویزیون چیست؟
میزان رضایت شما از گلد سرویس

تصور کنید در حال دیدن یک برنامه تلویزیونی مهیج، سریال، فوتبال و… هستید که ناگهان تصویر تلویزیون حالت یک‌پارچه بودن خود را از دست می‌دهد و رنگ‌های مختلفی روی آن پدیدار می‌شود. مسلماً در این شرایط اضطراب زیادی به سراغ هر انسانی می‌آید. زیرا تصور می کند که باید هزینه زیادی را برای خرید یک تلویزیون جدید پرداخت کند؛ اما پیش از ناامیدی بهتر است با یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون تماس بگیرید.
ابتدا باید مشخص شود که علت به هم ریختگی رنگ تلویزیون چیست. خوشبختانه به‌ هم‌ ریختگی رنگ تلویزیون از جمله مشکلاتی است که می‌شود آن را به راحتی تعمیر کرد. در ادامه با ما، مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون گلدسرویس،  همراه باشید تا بیشتر با این آسیب، روش های پیشگیری و نحوه رفع این مشکل آشنا شوید.

علت بهم ریختگی رنگ در تلوزیون

به‌هم‌ریختگی رنگ در تلویزیون‌های قدیمی یکی از مشکلات رایجی است که معمولاً برای این مدل از تلویزیون‌ها اتفاق می‌افتد. اگرچه شرکت‌های بزرگ سعی کرده‌اند تا این مشکل را در تلویزیون‌های جدید برطرف کنند اما کماکان شاهد ایجاد چنین آسیبی در تلویزیون‌های جدید نیز هستیم.

هرچند باید این نکته را هم ذکر کرد که تلاش آن‌ها بی‌نتیجه نبوده و توانسته‌اند تا حدی جلوی وقوع به‌هم‌ریختگی  رنگ را بگیرند. بااین‌وجود به دلیل قیمت بالای تلویزیون‌های جدید برخی از مواقع امکان خرید وجود ندارد. در نتیجه با تعمیر مجدد تلویزیون‌های قدیمی می‌توان تا چند سال از آن‌ها استفاده کرد. به‌منظور تعمیر به‌هم‌ریختگی رنگ تلویزیون ابتدا باید سراغ یافتن علت آن رفت.

به طور مثال بر اساس تجربیات تعمیرکاران مجرب ما، به‌هم‌ریختگی تلویزیون ناشی از خرابی در قطعه‌ای به نام PTC است. پی تی سی از جمله قطعات مقاومت در تلویزیون به‌حساب می‌آید. PTC از جمله مقاومت‌هایی است که در اثر تغییرات دما مقدار آن نیز کاهش یا افزایش میابد. به همین دلیل گرما می‌تواند باعث ایجاد چنین آسیبی شود.

همچنین روشن ماندن طولانی تلویزیون نیز از جمله مسائلی است که می‌تواند باعث گرم‌شدن تلویزیون شود. همین نکته در نهایت باعث می‌شود که پی تی سی تلویزیون خراب شود. معمولاً دلایل مختلفی باعث می‌شود تا چنین مشکلی به وجود بیاید. جالب است بدانید که رنگ‌های مختلف هرکدامشان به یک دلیل خاص به وجود آمده‌اند.

علائم بهم ریختگی رنگ های تلوزیون

 • تیره شدن یا روشن شدن بیش از حد رنگ ها: در این حالت، رنگ ها به درستی نمایش داده نمی شوند و یا بسیار تیره یا روشن هستند.
 • تغییر رنگ ها: در این حالت، رنگ ها به درستی نمایش داده نمی شوند و یا رنگ ها با یکدیگر ترکیب می شوند.
 • ظاهر شدن نقاط یا خطوط رنگی در صفحه نمایش: در این حالت، نقاط یا خطوط رنگی در صفحه نمایش تلویزیون ظاهر می شوند

علت های بهم ریختگی رنگ های تلوزیون

 • خرابی تنظیمات رنگ تلویزیون: گاهی اوقات، بهم ریختگی رنگ ها به دلیل تنظیمات نادرست تلویزیون است. در این صورت، می توانید با بررسی تنظیمات رنگ تلویزیون و تنظیم مجدد آن ها، مشکل را برطرف کنید.
 • خرابی پنل تلویزیون: پنل تلویزیون مسئول تولید رنگ ها است. اگر پنل تلویزیون آسیب ببیند، ممکن است باعث بهم ریختگی رنگ ها شود. در این صورت، تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون ضروری است.
 • خرابی برد کنترل تلویزیون: برد کنترل تلویزیون مسئول ارسال سیگنال های رنگ به پنل تلویزیون است. اگر برد کنترل تلویزیون آسیب ببیند، ممکن است باعث بهم ریختگی رنگ ها شود. در این صورت، تعمیر یا تعویض برد کنترل تلویزیون ضروری است.
 • خرابی پیکسل ها: پیکسل ها کوچکترین واحد های تشکیل دهنده صفحه نمایش تلویزیون هستند. اگر پیکسل ها آسیب ببینند، ممکن است باعث بهم ریختگی رنگ ها شوند. در این صورت، تعمیر یا تعویض پیکسل ها ضروری است.

 

تعمیر بهم ریختگی رنگ مانیتور

به هم ریختگی رنگ مانیتور

به‌هم‌ریختگی رنگ مانیتور و تلویزیون تقریباً دلایل مشابهی دارد که  به ذکر دلایل مختلف آن می‌پردازیم.

 • ریختن مایعات مختلف بر روی تصویر تلویزیون

معمولاً در مقاله‌های مختلف خود توصیه می‌کنیم که هرگونه مایعات مختلف را دور از تلویزیون نگه دارید. همچنین نباید به‌صورت مستقیم مواد شوینده را به تصویر تلویزیون پخش کنید. این توصیه‌های ما به این دلیل است که فعالیت‌های مذکور موجب خرابی‌های بسیاری در تلویزیون‌ها می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات به‌وجودآورنده به‌هم‌ریختگی تلویزیون،  ریختن مایعات مختلف بر روی تلویزیون است. این فعالیت‌ها به قطعه مهمی به نام بک لایت آسیب می‌زند. از آن جایی که بک لایت نقش تأثیرگذاری در تصویر تلویزیون دارد در نتیجه اگر خراب بشود مشکلات متعددی برای تصویر به وجود می‌آید. یکی از آسیب‌هایی که می‌تواند رخ دهد نیز همین به‌هم‌ریختگی رنگ تلویزیون است.

 • عدم نصب صحیح تلویزیون

یکی دیگر از دلایل  به‌وجودآمدن به‌هم‌ریختگی رنگ، رعایت‌نکردن اصول نصب تلویزیون است. نصب و راه‌اندازی تلویزیون در نگاه اول آسان به نظر می‌رسد اما در عمل این‌گونه نیست. در صورت رعایت‌نکردن قواعد آن پس از مدت کوتاهی مشکلاتی از قبیل به‌هم‌ریختگی رنگ به وجود می‌آید؛ بنابراین باید به این نکته نیز دقت لازم را داشته باشید.

 • خراب‌شدن قطعات مختلف تلویزیون

به‌طورکلی به‌هم‌ریختگی رنگ مانیتور و تلویزیون قطعات مشخصی را در گیر خود می‌کند. همان‌طور که پیش‌ازاین گفته شد بک لایت و پی‌تی سی از جمله قطعاتی هستند که ممکن است در اثر خرابی آن‌ها چنین مشکلی به وجود آمده باشد. همچنین به‌وجودآمدن مشکل در پنل یا سوختن پیکسل‌ها نیز می‌تواند منجر به بروز به‌هم‌ریختگی رنگ‌ها شود.

معمولاً سوختن پیکسل‌های اصلی یا همان ساب پیکسل‌ها باعث ایجاد چنین آسیبی می‌شود. رنگ اصلی پیکسل‌های  تلویزیون و مانیتور  قرمز، آبی و سبز است. اگر بخواهیم مهم‌ترین قطعه تلویزیون را نام ببریم بی شک می‌توان به مین برد اشاره کرد. برخی مواقع  خراب‌شدن این قطعه حیاتی نیز می‌تواند منجر به آسیب‌هایی مانند به‌هم‌ریختگی رنگ تصویر شود. خوشبختانه تمامی این موارد قابل تعمیر است. البته باید ذکر کرد که اگر آسیب وارده به پنل تلویزیون باشد بهتر است در فکر خرید یک تلویزیون دیگر باشید.

انواع به هم ریختگی رنگ تلویزیون

علت خرابی TPC تلوزیون

 • جریان راه اندازی بالا: جریان راه اندازی تلویزیون های CRT معمولاً بسیار زیاد است. اگر این جریان بیش از حد باشد، می تواند باعث خرابی PTC تلوزیون شود.
 • تغییرات دما: PTC ها با افزایش دما، مقاومت آنها افزایش می یابد. اگر تلویزیون در معرض دمای بالا قرار گیرد، می تواند باعث خرابی PTC شود.
 • نوسانات برق: نوسانات برق می تواند باعث آسیب به PTC شود.
 • اتصالات شل: اتصالات شل می توانند باعث ایجاد گرمای بیش از حد در PTC شوند و در نتیجه باعث خرابی آن شوند.
 • آلودگی: آلودگی می تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه در PTC تلوزیون شود و در نتیجه باعث خرابی آن شوند.

علت آبی شدن رنگ تلویزیون

معمولاً پیکسل‌ها اولین نکته‌ای است که هنگام آبی شدن رنگ تلویزیون توسط بیشتر متخصصین بررسی می‌شود. سوختن پیکسل‌ها باعث می‌شود تا تصویر تلویزیون به رنگ آبی در بیاید. به‌طورکلی سوختگی پیکسل‌ها می‌تواند تصویر تلویزیون را علاوه بر رنگ آبی، به رنگ قرمز و سبز نیز در بیاورد. اگر آبی شدن صفحه ناشی از سوختگی پیکسل‌ها نبود، متخصصین به سراغ پنل تلویزیون می‌روند.

 ضربه خوردن تلویزیون و خرابی بک لایت نیز از دیگر دلایل آبی شدن رنگ تلویزیون است. در مجموع ابتدا باید  توسط متخصصین مشخص شود که علت آبی شدن تصویر چیست. پس از آن می‌توان اقدامات مناسب را برای تعمیر تلویزیون انجام داد. مجموعه بر همین مبنا می‌تواند به شما کمک کند. با وجود متخصصین باتجربه ما می‌توانید نگرانی خود را از بابت به‌هم‌ریختگی تصویر تلویزیون کاهش دهید.

علت بنفش شدن صفحه تلویزیون

اتصال نادرست کابل HDMI به دستگاه، می‌تواند علت بنفش شدن صفحه تلویزیون باشد. این مشکل اغلب هنگامی رخ می‌دهد که، کابل HDMI ایرادی داشته باشد. برای اطمینان،  ابتدا تلویزیون را خاموش کرده و اتصالات آن را بررسی کرده و مطمئن شوید هر دو طرف کابل به درستی وصل شده باشند. در مرحله بعد تلویزیون را روشن کنید، اگر صفحه هنوز بنفش است، از کابل HDMI دیگری استفاده کنید. اگر بعد از تعویض کابل نیز، با صفحه بنفش تلویزیون روبرو هستید، باید از یک تعمیرکار در این زمینه کمک بگیرید.

یک رنگ اضافه در تلویزیون

اگر احساس میکنید رنگ‌ها را به شکل واقعی آن‌ها نمی‌بینید و مثلا یک رنگ اضافی غیر‌عادی در تصویر مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد بایستی پنل خود را تعویض کنید، زیرا ابتدایی‌ترین لایه‌ی آن آسیب دیده است.


به‌ هم‌ ریختگی رنگ تلویزیون از جمله نکاتی است که در بسیاری از تلویزیون‌ها اتفاق می‌افتد. به همین دلیل دانستن علت به‌ هم‌ ریختگی رنگ تلویزیون بسیار مهم است. زیرا باعث می‌شود که متخصصین بتوانند تلویزیون را تعمیر کنند. خرابی موارد متعددی از قبیل پی تی سی، بک لایت و … می‌تواند منجر به ایجاد چنین آسیبی شود. در چنین شرایطی  رنگ تلویزیون به رنگ آبی، سبز، قرمز و … درمی‌آید که می‌تواند ناشی از سوختن پیکسل‌ها باشد.ما در مجموعه گلد سرویس علت به هم ریختگی تلویزیون شما را یافته و متناسب با نوع خرابی و مدل دستگاهتان، بهترین روش تعمیر را انتخاب میکنیم. روی کمک ما حساب کنید.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها