goldservice

گلد سرویس

تعمیرات تخصصی تلویزیون

goldservice

علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون(LED – LCD) چیست؟!

علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون
میزان رضایت شما از گلد سرویس

علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون می‌تواند ناشی از استفاده زیاد از تلویزیون، خرابی برد تیکان و … باشد. تلویزیون از مهم‌ترین وسایل زندگی هر خانواده‌ای محسوب می‌شود. باوجود ظهور شبکه‌های اجتماعی، همچنان تلویزیون از مهم‌ترین منابع برای سرگرمی و به دست آوردن اطلاعات مختلف به‌حساب می‌آید. با این تفاسیر تلویزیون‌ها می‌توانند به دلایل متعددی دچار مشکلات مختلف شوند. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که برای تلویزیون‌ها به وجودمی آید، ظاهر شدن خطوط عمودی  و افقی بر روی تلویزیون است. در این مقاله از گلدسرویس با ما همراه باشید تا به‌طور مفصل با  علل این مشکل آشنا شوید.

علت ظاهر شدن خط عمودی یا افقی روی lcd چیست؟

به‌طورکلی دلایل مختلفی ممکن است سبب بروز چنین مشکلی شود. یکی از دلایل عمده ظاهر شدن خطوط بر روی تلویزیون ، خراب شدن منبع تغذیه تلویزیون است.منبع تغذیه ازجمله قطعات حیاتی برای هر دستگاهی است. این قطعه وظیفه تبدیل ولتاژ برق را در هر تلویزیون و دستگاه دیگر بر عهده دارد.

البته نمی‌توان با قطعیت ظاهر شدن خطوط را به دلیل خرابی منبع تغذیه دانست. خرابی منبع تغذیه مشکلات متعددی مانند خاموش شدن کامل تلویزیون را نیز به همراه دارد. بدین ترتیب می‌توان گفت که احتمال دارد خطوط عمودی یا افقی روی lcdناشی از خرابی این قطعه باشد.

نظر قطعی و نهایی را بهتر است به بررسی‌های گسترده یک تعمیرکار بسپاریم.کابل HDMI نیز می‌تواند سبب به وجود آمدن خطوط روی تلویزیون شود.در چنینی مواقعی اتصال ضعیف بین برد پردازش و نمایشگر موجب بروز چنین مشکلی می‌شود. خرابی قطعات PCB اسکالر و درایور IC SCAN نیز می‌تواند خطوط را بر روی نمایشگر ظاهر کند.

علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون چیست

خط افقی روی تلویزیون led

معمولاً خطوط افقی بر روی  تلویزیون‌های LEDهمانند تلویزیون‌های LCD است. بنابراین می‌توان علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون را در هر دو نوع تلویزیون به‌صورت یکسان بررسی کرد. شایان‌ذکر است که  این دو نوع تلویزیون دارای تفاوت‌هایی هستند که بالطبع می‌تواند در به وجود آمدن مشکلات متعدد تأثیرگذار باشد.دیگر دلایل به وجود آمدن خطوط بر روی تلویزیون به شرح زیر است.

برد تیکان

برد T-CON وظیفه پردازش اطلاعات تصاویر را در تلویزیون بر عهده دارد و به‌صورت مستقیم با پنل تلویزیون سروکار دارد. به همین دلیل هرگونه خرابی در این قطعه مهم می‌تواند آسیب‌هایی را به صفحه نمایشگر تلویزیون وارد کند. در رابطه با برد تیکان نیز می‌توان همانند منبع تغذیه نظر داد. مشکلات به وجود آمده در  برد تیکان می‌تواند خرابی‌های متعددی را به بار آورد. بدین ترتیب تنها تعمیرکاران خبره می‌توانند نظر قطعی را در ارتباط با علت قطعی خطوط تلویزیون بیان کنند که آیا ناشی از اشکال در برد تیکان است یا خیر.

آب‌خوردگی تلویزیون

یکی دیگر از مواردی که موجب خطوط افقی و عمودی تلویزیون می‌شود، آب‌خوردگی آن است. ریختن هرگونه مایعات بر روی تلویزیون یا پاشیدن مستقیم مواد شوینده روی نمایشگر منجر به چنین واقعه‌ای می‌شود. از همین رو توصیه می‌کنیم تا مایعات مختلف را دور از تلویزیون قرار دهید.

زنگ‌زدگی قاب تلویزیون LED

به دلیل این‌که قاب تلویزیون ال ای دی معمولاً از فلز ساخته می‌شود درنتیجه ممکن است در اثر گذر زمان دچار زنگ‌زدگی شود. زنگ‌زدگی قاب تلویزیون می‌تواند به قطعات آن مانند برد تیکان آسیب بزند. درنتیجه  خطوط عمودی و افقی در نمایشگر به وجود می‌آید.

آسیب‌دیدگی هیئت‌رئیسه LED

برخی اوقات علت مشکل به وجود آمده ناشی از قطعات داخلی نیست. در این شرایط  خود پنل تلویزیون مستقیماً در اثر آسیب واردشده دچار خطوط عمودی و افقی می‌شود.دقت داشته باشید که هیچ‌گونه ضربه‌ای به پنل تلویزیون وارد نشود. در اکثر مواقع این ضربات موجب می‌شود تا دیگر تلویزیون قابلیت تعمیر نداشته باشد.

استفاده زیاد از تلویزیون

روشن ماندن زیاد تلویزیون نیز درنهایت موجب چنین مشکلی می‌شود. به‌طورکلی بهتر است برای تلویزیون خود استراحت را تجویز کنید. روشن ماندن بیش‌ازاندازه علاوه بر ظاهر شدن خطوط می‌تواند مشکلات دیگری را نیز به همراه داشته باشد.بنابراین بهتر است نسبت به این مسئله دقت لازم را داشته باشید.

از بین بردن خش تلویزیون ال ای دی

بهترین راه برای از بین بردن خش تلویزیون ال ای دی این است که کار را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید. درواقع برای تعمیر خط افتادگی تلویزیون، افراد باتجربه و متخصص به بررسی دقیق‌تر موضوع می‌پردازند و بر اساس شرایط تلویزیون شما به تعمیر آن دست می‌زنند.

اگرچه ویدیوهای زیادی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف به‌منظور تعمیر خش تلویزیون led وجود دارد اما  اگر خودتان دست‌به‌کار شوید، احتمال دارد به دلیل نداشتن تجربه کافی صدمات جبران‌ناپذیری را به تلویزیون بزنید. در مواردی مشاهده‌شده است که به دلیل تعمیر خود صاحب تلویزیون، دستگاه مشکلات دیگری پیداکرده و دیگر قابل تعمیر نبوده است.

درنتیجه افراد در این شرایط مجبور می‌شوند تا هزینه خرید یک تلویزیون نو را بپردازند. بنابراین بهترین روش، سپردن آن به دست یک تعمیرکار است. در صورت تمایل مجموعه ما می‌تواند باتجربه‌ترین تعمیرکاران خود را در سریع‌ترین زمان ممکن در خدمتتان قرار دهد. در ادامه به بیان روش‌هایی می‌پردازیم که می‌تواند در تعمیر خط افتادگی مؤثر واقع شود.

بررسی علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون

مراحل بررسی مشکل خطوط افقی و عمودی بر روی تلویزیون

1-کانال‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید آیا خطوط در همه کانال‌ها ظاهر می‌شوند یا خیر. ممکن است در کانال‌های تلویزیونی هیچ‌گونه خطی دیده نشود و تنها در هنگام باز کردن یک کانال شاهد خطوط عمودی یا افقی بر روی تلویزیون خود باشید. در این شرایط احتمالاً خطوط عمودی  ناشی از خرابی خود تلویزیون نیست.

اگرچه برای کسب اطمینان بیشتر حتماً با مجموعه‌های معتبر تعمیر تلویزیون تماس بگیرید.این بررسی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که مشکل به وجود آمده از نرم‌افزار یا سخت‌افزار تلویزیون است. اگر سخت‌افزار تلویزیون به مشکل برخورده باشد حتماً به یک تعمیرکار نیاز دارید.

2-دستگاه‌های خارجی متصل به تلویزیون را بررسی کنید.احتمال دارد خطوط به وجود آمده به دلیل مشکل در دستگاه‌های دیجیتال ، لپ‌تاپ یا کنسول‌های بازی متصل به تلویزیون است.

3-حتماً کابل HDMI را موردبررسی قرار دهید. همان‌طور که پیش‌ازاین اشاره شد، یکی از دلایلی که منجر به ایجاد خطوط بر روی تلویزیون می‌شود، کابل‌های HDMIاست. بنابراین این مورد را نیز به‌خوبی موردبررسی قرار دهید. اگر که کابل HDMI دیگری  دارید آن را جایگزین کابل متصل به تلویزیون کنید.

4- تلویزیون خودزا خاموش‌کنید و آن را از برق بکشید. پس از گذشت چند دقیقه مجدداً آن را به برق وصل کنید و دکمه پاور را بزنید.

5-تنظیمات تصویر تلویزیون را موردبررسی قرار دهید. البته درباره این نکته باید ذکر کنیم که اگر از قبل آشنایی کافی با تنظیمات را دارید به سراغ بررسی این نکته بروید. در غیر این صورت ممکن است تنها صدمات بیشتری را وارد نمایید.

6- درنهایت بازگشت به تنظیمات کارخانه نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر مشکل به وجود آمده مربوط به نرم‌افزار باشد ممکن است با ریست برگ خرید یا همان بازگشت به تنظیمات کارخانه بتوانید خطوط را از میان بردارید.


یکی از مشکلاتی که می‌تواند برای تلویزیون به وجود بیاید، ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی بر روی آن است. علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون می‌تواند ناشی از خرابی برد تیکان، آب‌خوردگی ، استفاده زیاد از تلویزیون ، ضربه به پنل و …. است. به‌منظور رفع خطوط عمودی و افقی تلویزیون می‌توانید با مجموعه ما تماس بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها